Logo Tasarımında Yapılan 8 Genel Hata

11 Kas mkd

KENDİN İÇİN TASARLAMAK

Çoğu zaman logonun kimin için yaratıldığı anlaşılamayabilir. Tasarımcı ve asıl müşteri topluluğu ortak noktada buluşamayabilir. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmek için, firmanın ve markanın tam olarak nasıl bir müşteri topluluğunu hitap ediceğini olabildiğince çok bilgi alarak anlamaya çalışmaktır.

logo design ile ilgili görsel sonucu

YANLIŞ FONT SEÇİMİ VE MİZANPAJ PROBLEMLERİ

Çağımızda logo tasarımı yapan yada yapmaya çalışan çok fazla tasarımcı bulunmakta. Bunlardan pek çoğu çok başarılı ancak çoğu değil. Bu farkı kullandığınız font ve mizanpaj düzeninizle gösterebilirsiniz. Mevcut bir font ile başlayıp görsel ve kavramsal olarak uygunluğunu ele alarak devam edin. Daha sonra ağırlık ve boşlukları ayarlamaya deneyin.

YETERLİ ARAŞTIRMA YAPILMAMASI

Logo tasarımı yaparken en önemli konulardan biride işletme ve marka hakkında yeterli araştırma yapılmaması. Rakiplerin kim olduğunu, logonun neyi temsil ediceğini, nerede ve nasıl görüneceğini bilmeden harika bir logo tasarlamanız imkansızdır. Bu bilgilerin müşteriden gelmesini beklemeyin. Yapabileceğiniz en iyi araştırmayı yapın.

NEYİ NEDEN YAPTIĞINI SÖYLEYEMEMEK

Bir logo tasarımı yaptıysanız arkasında birda sağlam stratejiniz olması gerekir. Eğer bu yoksa müşterinin beğenmemesine ve önyargısına karşı savunacağınız bir şey yok demektir.

LOGONUN NERDE VE NASIL KULLANILACAĞINI SORMAMAK

Logo tasarımında bir başka hatada tasarımı yapılacak logonun kullanılacağı yerdir. Yapılan rengarenk bir logonun nakış ile basılacağını öğrenmek pek iyi olmaz sanırım.

place for logo ile ilgili görsel sonucu

DİĞER BAKIŞ AÇILARINI DİKKATE ALMAMAK

Yapıcağınız logo tasarımı birden fazla millete yada kültüre hizmet edecekse yorumlanabileceği diğer yönlere ve yapacağı çağrışımlara dikkat edin. Özellikle başka dillerdede kullanılacak bir tasarım için dikkat edilmesi gerebilir.

PROGRAM EFEKTLERİ İLE SÜSLEMEK

Bu genelde zayıf ve kötü yapılmış bir logo tasarımı dekore etmek için kullanılır. Bu tarz efekler yerinde ve kısıtlı bir şekilde kullanılmalıdır.

BEĞENMEDİĞİNİZ BİR LOGO TASARIMINI SUNMAK

Hazırladığınız birden çok tasarımınız varsa ve birini gerçekten beğenmediyseniz onu sunmayın.